BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Rašinys: Gyvenimas- didžiausia vertybė

   Gyvenimas yra gražus ir nuostabus vien tuo, kad jis yra. Jis žmones mėto į visas puses, jis vieną kartą žmonėms suteikia žinių, patirties, kitą kartą- visa tai atima. Gyvenimas yra pati didžiausia vertybė. Tačiau kodėl yra sakoma, kad gyvenimas- tai ligoninė, kur kiekvienas pacientas nori pakeisti savo lovą? Kodėl kai kurie žmonės nevertina jo?


   Turbūt pats didžiausias gyvenimo neįvertinimas- savo gyvybės sunaikinimas- savižudybė. “Baisiausias bet kurios visuomenės sutvėrimas yra žmogus, kuriam nėra ką prarasti” (Jameras Baldvinas). Pagal Pasaulio Sveikatos Organizacijos tyrimus beveik milijonas žmonių kasmet nusižudo, tai yra daugiau nei žūsta karuose. Bet: “Yra daug beprasmių minčių, tačiau nė vienos beprasmės savižudybės.” (E. Šneidman). Kaip teigia vienas žymiausių XX amžiaus sociologų E. Šneidman: “žmogaus savižudybę įtakoja biologiniai, socialiniai ir tarpasmeniniai veiksniai”. Tačiau, nors ir gausu savižudybę vienaip ar kitaip pateisinančių argumentų, manau, jog žmogus, kuris pasirenka tokį gyvenimo nutraukimo būdą, yra silpnas. Jis nemato mylinčių žmonių aplink save, nepamatuoja koks stiprus vėliau bus jų skausmas. Toks žmogus nesuvokia, kad reikia eiti ten, kur sunku, nes ten, kur lengva, gali nueiti kiekvienas. Todėl žmogus, kuris pasirenka patį lengviausią “lovos pakeitimo būdą”- savižudybę,- regis, yra tik gyvenimo nevertinantis silpnas padaras.


    Beje, yra žmonių, kurie nebūtinai žudosi, norėdami parodyti, kad niekina gyvenimą. Turbūt viena aktualiausių šių dienų problemų- alkoholizmas, kuris ir parodo, kaip žmogus siekia sunaikinti save ir koks bevertis jam yra gyvenimas. Nors kaip svarbiausi alkoholizmo išsivystymą įtakojantys faktoriai nurodomi žmogaus socialinė aplinka, psichikos sveikata ir genetinis polinkis, bet reikėtų pažvelgti, kada viskas prasidėjo. Juk paauglys nepradeda gerti dėl to, kad jo prosenelis kadaise mėgdavo pakelti taurelę. Paauglys išgerinėja ir ne dėl to, kad žmonės vertina tik linksminantį alkoholio poveikį. Tai tėra pirmųjų kartų priežastys. Tačiau vėliau jaunuoliai pradeda gerti, kai nebemato gyvenimo prasmės. Dažnai: “Dėl savo nelaimių žmonės linkę kaltinti likimą, dievus ir ką tik nori, bet ne patys save” (Platonas). Tokie egoistai, kurie ištikus nelaimei pradeda savęs gailėti, dažniausiai ir nugrimzta į alkoholizmo liūną, kad pasijaustų “laimingesni”. Taigi, derėtų paminėti, jos su alkoholiu neverta žaisti, nes tai gali tapti savęs naikinimo priemone.


   Dar vienas itin žiaurus gyvenimo nevertinimo būdas- kito žmogaus gyvybės atėmimas. Remiantis statistikos duomenimis galima teigti, jos Lietuvoje yra nužudoma daugiau kūdikių (aborto metu), negu jų gimsta. O juk S. Lazarevas pasakė, kad: “Meilė ir gyvybė mums duota ir mes neturime teisės į jas kėsintis”. Suprantama, kai abortas yra daromas ektopinio nėštumo metu arba kuomet kenkia moters gyvybei, tačiau, mano nuomone, kiekviena gyvybė yra svarbi šiam pasauliui, ji lyg mažas šviesos spindulėlis, suteikiantis gyvenimui prasmės. Turbūt čia ir derėtų įžvelgti gyvybės svarbą ir žmogaus suvokimą vertinant gyvybę.


   Apibendrinant reikia pasakyti, jog retas žmogus suvokia, koks svarbus yra gyvenimas. Žmogus lekia, bėga, tiesiog skuba juo nusivilti. “Sustokite. / Nešokite taip greitai. / Laikas nelaukia. / Muzika negros be galo. / [...] / Sustokite, / Išgirskite muziką, / Kol nesibaigė daina.” (”Lėtas šokis”). Šį eilėraštį parašė vėžiu sirgusi mergaitė, kuri tik tada suprato, kad reikia: “Gyventi taip, lyg mirtum rytoj” (Gandhi), kad reikia branginti kiekvieną akimirką. Reikia būti stipriam ir neprarasti vilties- alkoholizmas ar savižudybė ne išeitis. Reikia branginti gyvybę. Ir niekada negalvoti, kad pasaulis “juodas”: “Jei kada nors, laimę vaikydamiesi, ją rasite, tai, panašiai kaip senė, ieškanti savo akinių, pastebėsite, kad ji visą laiką buvo jums ant nosies” (H. V. Šo)

Rodyk draugams

Komentarai (15)

 1. Justas:

  Gavau 10 :) dekui

 2. aa:

  Visai neobjektyvios mintys kitaip sakant rašo kažkas neturintis patirties

 3. BBB:

  Tu parasik geriou jai tjp manai

 4. Edita:

  Man patiko. Labai geras darbas :)

 5. daiktas:

  as nesuprantu, kaip zmones toki paraso, as gyvenime nesugebeciau tokio parasyt, man tokiu minciu neatsiranda :/ tikrai saunus. Man kaiptik reikia ese, pades man gauti 10, dekui :))

 6. O FMG koks rasinys!!Saunuole!!

 7. Linas:

  Labai puikus rasinys.Padejo pasisemti geru minciu,dekui. :)

 8. kritikas:

  O man nepatiko. Per daug banalios mintys, kalbama tik apie savižudybes, norėjosi kažko daugiau. Taip ir neįrodei, kad gyvenimas - didžiausia vertybė. Beto, per daaaaug citatų, mažai tavo pačio/pačios minčių, išvadų.

  Rašyčiau 6 :P

 9. Bobelis:

  nu ziuredamas i si darba manau tas zmogus yra vunderkingas arba jo protas yra nunusenkamas saltininiu vieta . P s Gyvenimas yra grazus kaip pats ji kuri.

 10. Erika:

  Yra labai gerų minčių, pasinaudosiu jomis rašant rašinį, dėkui :))

 11. karolina:

  gan neblogas, bet negalima uzbaigti rasynio citata

 12. man labai patiko;] darbas yra tikrai geras…

 13. It great;* rasinys lbj,lbj geras, man zrj patinka… gavau 9 nes, mokytoja nepatikejo jog pati rasiau ;DDD

 14. P:

  Na, matosi, kad 6-7 klasės rašinys bandantis pritempti savo iš anksto susidaryta nuomonę, negrindžiant faktais, bei kaip privaloma rašinyje - analizuojant teiginius ir neiginius savo išsikeltos problemos (nors ta problema net nebuvo iškelta).
  Jeigu tai tikrai 6-7 klasės mokinio rašinys, manau, gana neblogas. Jeigu vyresnio, tuomet pažymys turėtų būti 4 arba neigiamas.
  Sėkmės.

Rašyti komentarą